Ahojte milí čitatelia. Pokúsim sa Vás mojim príbehom neunudiť k smrti. Sám nemám rád, keď niekto rozpráva 20min. a pritom to môže povedať aj za 2min. Budem teda stručný a hlavne Vám na týchto riadkoch predstavím moju filozofiu a "prečo".👇

Keď som bol malé dieťa, pozoroval som ako žijú moji rodičia. Bol to každý deň ten istý scenár, rok čo rok. Ráno s nechuťou išli do práce, poobede prišli domov uťahaní, ľahli pred telku, pozreli kriminálku a išli spať. Na druhý deň to isté. Stále samé sťažnosti na šéfa, prácu, že majú nízky plat, nemôžu si dovoliť hento tamto. Bol to stereotyp. Mal som navyše dosť diktátorskú výchovu, v ktorej sa mi nedostalo toľko pochvaly a docenenia koľko som očakával. Urobil som rozhodnutie, že takto žiť nechcem. Nechcem sa celý život naháňať za peniazmi, pracovať na poli niekoho cudzieho, byť chytení v pasci... Nechať si život riadiť druhými. Táto predstava ma desila.

Keď som mal 14 rokov, "náhodou" som sa zapojil do súťaže na internete o mobil. Mali sme napísať komentár čo je mojím snom a jeden z pomedzi nich bude vyžrebovaný a vyhrá iPhone 6. Verte alebo nie, vyhral som. Prvýkrát v živote som niečo vyhral. Organizátor súťaže sa ma opýtal či radšej nechcem vymeniť telefón za 2 lístky na jeho 3 dňový tréning v Bratislave „tajomstvo mysle bohatých.“ Bol to motivačný kouč. Mal som pred sebou veľmi náročné rozhodnutie.🤔Na jednej strane som mal najnovší mobil, po ktorom všetci slintali a na druhej som mal lístky na školenie. Všetci mi vraveli, vrátane rodiny, že nebuď blázon a zober si mobil. Niečo mi však vravelo, zober lístky. Zobral som lístky a keďže som nemal ani 15 rokov, tak som nemohol ísť sám. Podarilo sa mi prehovoriť mamu a išla so mnou.

Vtedy som urobil rozhodnutie, že chcem podnikať, tvoriť, realizovať sa a odovzdávať ľuďom hodnotu, prinášať im zlepšenia do života, posúvať ich a rozvíjať. Uvedomil som si, že v živote môžem robiť čo chcem a byť slobodný. Každý kto vám tvrdí, že nie, klame.

Neskôr som úplne "náhodou" cez instagram natrafil na úspešného košického podnikateľa. Mohol som sa od neho veľa naučiť a ponúkol som sa mu, že budem pre neho pracovať zadarmo. (čítal som to v jednej knihe tak som to chcel skúsiť hah🤣) Súhlasil. Rok som pre neho pracoval zadarmo ako "asistent". Naučil som sa veľmi veľa o podnikaní, komunikácii, osobnom rozvoji. Následne v mojich 17-tich rokoch som sa rozhodol spustiť svoje podnikanie v odvetví zdravia formou vedomostného sieťového marketingu, keďže ma to k tomu vždy ťahalo. Našiel som si vhodnú firmu v ktorú mám 100% dôveru a nadviazal som s nimi spoluprácu. Začala ma zastrešovať po produktovej stránke, čo je dosť veľké odľahčenie. Nemusím investovať tisíce eur, vlastniť sklady, zabezpečovať výrobný proces a nemám s tým žiadne starosti. 

Začal som na sebe ešte viac makať. V praxi to vyzeralo tak, že som mal slúchadlá v ušiach vždy keď som cestoval a počúval nahrávky. V škole som cez prestávky sedel v lavici a čítal knihy (niekedy aj cez hodiny, učiteľky keď ma načapali tak si mysleli, že pod lavicou skrývam mobil a to bola kniha... sami z toho boli prekvapené), po škole som mal dohodnuté 2-3 stretnutia. Po večeroch som sa takisto vzdelával a zaspával s knihou v ruke. Vyhľadával som školenia, semináre, na niektoré som dokonca letel do zahraničia. Všetky našetrené peniaze som míňal na sebavzdelávanie. (seminár s Tony Robbinsom v Nemecku, jún 2019👇)

Keď som nadobudol vedomosti, stúplo mi sebavedomie. Začal som robiť osvetu formou videí, článkov a prednášok o zdravej životospráve, živote bez toxických chemikálií, očiste organizmu a hlavne povzbudzujem ľudí k prebratiu zodpovednosti na seba. Filozofiou mojej firmy v rámci zdravia je pomôcť ľuďom nájsť a odstrániť príčinu choroby a poskytnúť im vedomosti. Založil som FB skupinu "Systém zdravia: ucelený a komplexný pohľad na uzdravenie", kde je nás v súčasnosti vyše 8000. Robím v nej rozhovory s mojimi uzdravenými klientmi a zdieľam veľmi užitočné informácie pre uzdravenie sa z rôznych chorôb, ale aj v rámci prevencie. Využívam na to silu prírody, teda hlavne bylinky a učím 5 pilierov zdravej životosprávy: strava, nápoje, pohyb, kúpele, odpočinok. Organizujem aj vzdelávacie prednášky po Slovensku.

Bohužiaľ ako to často býva, keď sa rozhodnete vystúpiť z davu, prídu aj neprajníci. Podelím sa s vami o udalosť pri ktorej som doslova onemel. Jedného dňa počas toho ako som mal stretnutie mi poslal kamarát fotku mhd zastávky v Košiciach. Visel na nej plagát s mojou fotkou a bolo na ňom napísané, že som podvodník, oberám ľudí o peniaze a potom za ne cestujem po svete a že si na mňa majú dávať pozor. Skamenel som, srdce sa mi akoby roztrieštilo na tisíc kúskov. Bolo to na najfrekventovanejšej zastávke v Košiciach. Ukončil som stretnutie a išiel som to strhnúť. Bolo to veľmi ťažké prekonať a dlho som to spracovával. Pridal som to na svoje sociálne siete a napísal o tom status. Bol to môj najúspešnejší príspevok a viete čo začali potom ľudia hovoriť? Že to ja sám som si ten plagát vyvesil, aby som si zvýšil popularitu. Lekciu, ktorú ma to naučilo je to, že nikdy nevyhoviete všetkým. Hoc čo budete robiť, nájdu sa ľudia, ktorí Vás budú milovať ale aj kritizovať. Používam ľudové porekadlo: "po šumnom dievčati aj klebety padajú." Majte na zreteli svoj sen a robte to pre seba. Preto lebo Vás to baví a nie kvôli názorom druhých ľudí.

Veci v našom živote sa dejú pre nás. Sú to naši učitelia a máme si z nich odniesť nejakú lekciu. Ďalšou hodnotou situáciou bolo toto. Približne po pol roku ako som začal podnikať, som sa zúčastnil konferencie organizovanou firmou, ktorá ma zastrešuje. Dostal som slovo na pár min. niečo povedať. Neviem čo to do mňa vošlo, ale povedal som: "vytiahnite si svoje mobily a začnite ma nahrávať. Ak do roka neurobím obrat 20.000eur za mesiac, zaplatím každému vstup na ďalšiu konferenciu." A odišiel som. Doteraz nechápem čo to do mňa vošlo.😀 Veril som myšlienke, know-how, vedel som, že prinášame na trh kvalitu, že ľudia sú z našich produktov a služieb nadšení. Nepochyboval som o tom. Napokon som svoje vyhlásenie splnil, no stalo sa to čo som nečakal. Necítil som sa šťastný. Nechápal som čo sa to deje. Celý rok som drel ako otrok, splnil som zdanlivo nesplniteľný cieľ a ja sa necítim spokojne? Všetci mi blahoželali, ale vo mne bolo prázdno. Spomínate si ako som vám vravel, že sa mi v detstve neušlo dosť pochvaly a docenenia? Keďže ako dieťa som nemal dostatok pochvaly, vytvoril som si syndróm „lásky za odmenu.“ Usilovne som sa snažil a robil veci pre druhých ľudí pod domnienkou, že musím byť pre nich dostatočne dobrý, aby mi dali lásku. Uvedomil som si, že toto vyhlásenie som urobil preto, aby som získal pochvalu a uznanie od mojich rodičov a kamarátov. Počas toho ako som pracoval som cítil vnútorný diskomfort, tlačil som sám na seba, vravel som si, že „musím“, sám som si dal na ruky putá. S odstupom času vidím čo ma táto lekcia naučila. Ponaučenie je teda to, že z akého zámeru robíte to čo robíte? Zo strachu alebo z lásky? Plníte svoje ciele alebo cudzie?

Po 4 rokoch podnikania, mám už vybudovanú solídnu obchodnú sieť. Som šťastný, že vďaka tomu môžem robiť čo ma baví a to je cestovanie. Napríklad som strávil 2 mesiace v Dubaji či neskôr 2 mesiace na Srí Lanke. Úžasné na tom je, že môjho podnikania sa to nijako nedotklo. Povedal by som, že sa nám začalo ešte viac dariť. V mojich 21 rokoch sa mi podarilo osamostatniť od rodičov. Pozerám sa na to všetko ako na začiatok. Staviam základy celoživotného diela, ktoré verím, že bude prínosom aj po tom čo tu už moje fyzické telo nebude. Budujeme komunitu zdravých a bohatých ľudí. Ľudia preceňujú to čo môžu urobiť za rok, ale podceňujú to, čo môžu urobiť za 20-30 rokov.

V súčasnosti pracujem na vytváraní vzdelávacích programov. Založil som transformačný klub a organizujem ďalšie hodnotné podujatia pre náš celostný rast.

Takže priatelia, nič nie je nemožné. Stačí mať svoj sen, tvrdo na sebe pracovať, tým získate sebavedomie a ísť do akcie. Poznanie je to najcennejšie. Cieľom je dopomôcť ľuďom k tomu, aby prebrali zodpovednosť do vlastných rúk. Ja za vás nemôžem nič spraviť. Neurobím z Vás zdravého ani bohatého človeka. Dokážete to jedine Vy! Ak by som robil veci za váš, tak z dlhodobého hľadiska vám tým škodím, pretože by som vás pripravil o lekcie, ktoré máte zažiť. Môžem ísť osobným príkladom. Maximálne som taký "sprievodca" popri ceste, no kráčať musí každý sám. Je to príležitosť ako zobrať život do vlastných rúk a prežiť ho naplno. Ak máte vzdelanie v oblasti zdravia a financií, môžete si v živote robiť čo chcete. Ste slobodní a nikto si Vás nemôže ovládať. Život je tvorivo-učebný pobyt, tak poďme na to. Prajem to aj Vám a máte na to všetko potrebné!❤️